Mizmer Bireysel Danışmanlık
mizmer

BAHARA HAZIRLIK BAŞLASIN!

Geldi bahar ayları, gevşedi gönlümüzün yayları… İlkbaharın, insanı harekete geçirici özelliğinin olduğu çoğu araştırmalarda yer alıyor. İnsanların ilkbahar aylarında; neşe, umut, coşku, canlılık, pozitif düşünce vb. gibi olumlu duygu ve düşüncelerinin daha çok ortaya çıktığını görebiliyoruz. Hal böyle olunca hem yetişkinlerin hem de ebeveynlerin açık hava etkinlikleri arayışları da başlayabilir. MİZMER ekibi şimdiden sizleri düşünüp, mizaç yapılarının “bahara hoş geldin” faaliyetlerini derledi J. Umarız ki baharın enerjisi, hepimizi olumlu etkilesin…

Kusursuzluğu Arayan Mizaç Tipi (DTM1) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM1 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, yüksek enerji ve sorumlulukların daha yüksek motivasyonla yapılabilmesi için ideal aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse ideal bir mevsim geçişi yaşamış olur. Nasıl mı? DTM1 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında her şey ideal ilerliyorsa, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman yaşamdan hem keyif almaya hem de görev ve sorumluluklarını da keyif alarak, ideal bir şekilde yerine getirmeye odaklanabilirler. Bu nedenle; bu bireyler görev ve sorumluluklarını yerine getirdikten sonra kendilerine ödül koyabilir, açık hava yürüyüşlerini arttırabilir, keyif aldığı etkinliklere daha fazla yönelebilirler. Böylece ilkbaharın enerjisini yaşamlarına yansıtabilirler. DTM1 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla, hafta sonları parkta bisiklet sürme veya spor yapma gibi faaliyetler düşünebilirler. Böylece çocuğunuz güzel havanın tadını çıkarıp gerginliğini atarken bir yandan da motor becerilerini geliştirmiş olur. Bununla birlikte; açık havada kitap okuma, yüzme, açık hava yürüyüşleri, gezi planları, kendini geliştirebileceği etkinliklere katılması için alan açmanız da çocuğunuzun enerjisini yükseltebilir.

Duyguları Hissetmeyi Arayan Mizaç Tipi (DTM2) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM2 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, olumlu duygularla birlikte kişilerarası etkileşimin bol olacağı ideal aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse hem bol sosyalleşmenin olduğu hem de görevlerin ihmal edilmediği bir mevsim geçişi yaşanmış olur. Nasıl mı? DTM2 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında olumlu duyguları hissedebildiği bir dönemde ise, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman yaşamın estetik ve sanatsallığı barındıran yönlerine odaklanmaya başlarlar. Bu dönemlerde katıldıkları faaliyetler ya da görev ve sorumlulukları konusunda daha yaratıcı ve özgün fikirler üretmeye başlarlar. Bu nedenle; bu bireylere, sosyalleşmenin olduğu faaliyetlere katılmayı, sosyal duyarlılık faaliyetlerine katılmayı ve bu faaliyetlerde projeler üretmeyi, açık havada ders çalışma/görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyi, fotoğraf çekmeyi ve gezi etkinliklerine katılmayı denemelerini tavsiye ediyoruz. Böylece ilkbaharın enerjisini yaşamlarına yansıtabilirler. DTM2 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla, hafta sonları sosyal duyarlılık etkinlikleri organize etmesine veya sevdiği arkadaşlarıyla ders çalışmaları için planlama yapması vb. hem sosyalliğin olduğu hem de yararlı olan eylemler için yönlendirilebilirler. Böylece çocuğunuz güzel havanın tadını çıkarıp sosyalleşirken hem de görev ve sorumluluklarına da odaklanmış olur.

Hayran Olunacak Kendilik İmajı Arayan Mizaç Tipi (DTM3) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM3 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, olumsuz olay ve durumların geri bırakıldığı ve başarıya kapı açan aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse gerçekleştirilecek olan amaç ve hedefler açısından başarılı bir mevsim geçişi yaşanmış olur. Nasıl mı? DTM3 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında başarılı olduğunu ve bulunduğu ortamlarda gözde olduğunu hissedebildiği bir dönemde ise, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman kişisel/sosyal/akademik anlamda bireysel gelişimlerine odaklanmaya başlarlar. Bu dönemlerde araştırma ve okumaya, grup etkinliklerinden keyif almaya başlarlar. Bu nedenle; bu bireylere, ilkbaharda yeni bir imaj oluşturmayı teklif ediyoruz. Açık hava yürüyüşlerine, ilkbahar modası oluşturmaya, görev ve sorumluluklarda daha mükemmeliyetçi ve başarılı hamleler yapmak için harekete geçmenin tam vakti... Böylece ilkbaharın enerjisini yaşamlarına yansıtabilirler. DTM3 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla, ilkbahar kreasyonu oluşturmak için mağazalara gidebilir, açık havada ders çalışma zamanı oluşturabilirler.  Ayrıca yeni amaç ve hedefler koyup, çocuklarının motivasyonlarını yükseltebilirler.

 

Duyguların Anlamını Arayan Mizaç Tipi (DTM4) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM4 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, melonkolik duygulardan çıkıp, yaratıcılık ve sorumlulukların bütünleştirildiği aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse hem sanatsal faaliyetlere yönelme hem de sorumlulukların yerine getirilmesi açısından başarılı bir mevsim geçişi yaşanmış olur. Nasıl mı? DTM4 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında duygulara anlam bulduğu ve bireyselliğinin oluştuğunu hissedebildiği bir dönemde ise, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman romantik ideallerinin yanı sıra rasyonel amaç ve hedefler oluşturmaya başlayıp, yaşamında her anlamda (sanat/edebiyat/akademik/sosyal) aktif olmaya başlarlar. Bu dönemlerde düzenli olma, görev ve sorumlulukları konusunda hassas davranma, araştırma ve okuma yapma vb. davranışlar sergilemeye başlarlar. Bu nedenle; bu bireylere, ilkbaharda özgürlüğün tadına varmayı teklif ediyoruz. Onları, açık hava yürüyüşlerine, konser/sinema/tiyatro/felsefik/sanatsal tüm faaliyetlere katılmaya, açık havada kitap okuma/yazı yazma/resim yapma faaliyetlerine davet ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra yaratıcılığınızla, sorumluluklarınızı bütünleştirip kendilerine özgü bir yol/stil çizmelerini bekliyoruz... Böylece ilkbaharın enerjisini yaşamlarına yansıtabilirler. DTM4 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla, açık havada keyifli vakit geçirmek, birlikte sanatsal faaliyetlere katılmak, açık havada bireysel vakit geçirmesini sağlamak (açık havada kitap okuma, resim yapma, manzara izleme, ders çalışma vb.) doğa ile tanışmak, gezilebilecek yerlerin listesini çıkarmak temalı faaliyetlerde bulunmanızı önerebiliriz.

Bilginin Anlamına Ulaşmayı Arayan Mizaç Tipi (DTM5) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM5 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, ilgi alanları hakkında daha fazla aştırma imkanı bulabileceği aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse düşüncelerin eyleme geçmesi, somut ürünler oluşturulması konusunda verimli bir mevsim geçişi yaşanmış olur. Nasıl mı? DTM5 mizaç yapısındaki bireyler gündelik yaşam rutinlerinin baskısı olmadan yalnız kalabildikleri ve ilgi alanlarına odaklanabildikleri bir dönemde ise, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman yaşamının her alanında daha aktif olmaya başlarlar. Bu dönemlerde kendi yaşam organizasyonunu üstlenme, harekete geçme konusunda daha aktif olma, uzmanlık alanı olan konulardaki bilgilerini çevresine aktarma gibi davranışlar sergilemeye başlarlar. Bu nedenle; bu bireylere, ilkbaharda hem teorinin hem de pratiğin tadına varmayı teklif ediyoruz. Onları, ilgilendikleri konularla ilgili topluluklara katılmayı, açık havada kitap okuma/araştırma yapma/gözlem yapma vb. faaliyetlere davet ediyoruz. Böylece ilkbaharın enerjisini yaşamlarına yansıtabilirler. DTM5 çocuğu olan ebeveynler ise; “benim çocuğum dışarı çıkmayı, sosyalleşmeyi sevmiyor; hep kitap okuyor o yüzden “baharın gelmesi bizi pek etkilemiyor” diye düşünmesin… Ebeveynlerin çocuklarını; hayvanat bahçesine, akvaryuma, botanik bahçesine veya müzeye götürmeleri, çocuklarını hem memnun edecek hem de bahar havasını değerlendirmelerini sağlayacaktır. Bitkileri veya hayvanları gözlemlemek ve incelemek onlara yeni düşünme kapıları açıp, tarihi veya bilimsel müzelerde vakit geçirmek yeni araştırma konuları ortaya çıkarabilir.

 

Entelektüel Dinginlik Arayan Mizaç Tipi (DTM6) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM6 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, yüksek enerji ve sorumlulukların daha yüksek motivasyonla yapılabilmesi için ideal aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse güvenli bir mevsim geçişi yaşamış olur. Nasıl mı? DTM6 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında her şey güvenli ilerliyorsa, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman kontrolcü yapılarından sıyrılıp rahatlamaya, daha sakin ve huzur ortamı sağlamaya, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken keyif almaya odaklanabilirler. Bu nedenle; bu bireyler ilkbahar aylarının gelmesiyle birlikte kişisel gelişimlerine daha fazla odaklanıp, özgüvenlerini arttırmaya çalışabilir ve yaşamda kendi ayaklarının üzerinde durabilmeye daha fazla yönelebilirler. Bunun yanı sıra güven ilişkisi kurduğu kişilerle daha huzurlu, sakin ve dingin ilişki kurabilirler. Böylece ilkbaharın enerjisi onları yaşamlarının her alanında (akademik, sosyal, bireysel, duygusal) güçlendirebilecek bir iz bırakabilir. DTM6 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla, hafta sonları parkta bisiklet sürme veya spor yapma gibi faaliyetler düşünebilirler. Böylece çocuğunuz güzel havanın tadını çıkarıp gerginliğini atarken bir yandan da motor becerilerini geliştirmiş olur. Bununla birlikte; kişilik gelişimlerine katkıda bulunabilecek grup etkinlikleri, bilgi birikimini arttırabileceği,  yüzme, açık hava yürüyüşleri, gezi planları, kendini geliştirebileceği etkinliklere katılması için alan açmanız da çocuğunuzun enerjisini yükseltebilir.

Keşfetmenin Hazzını Arayan Mizaç Tipi (DTM7) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

Geldik ilkbaharın gözde mizaç tipine… DTM7 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, pozitif enerji içeren, keşfedilecek alanlar için harekete geçilen, heyecan ve eğlence içeren aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse eğlenceli bir mevsim geçişi yaşamış olur. Nasıl mı? DTM7 mizaç yapısındaki bireyler yaşamlarında her şey rutin bir şekilde ilerliyorsa, ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlamaya başlarlar. Rahatladıkları zaman sıkıntıdan kaçan yapılarından sıyrılıp derinlemesine araştırma yapmaya, yeni bilgiler öğrenmeye, araştırma ve okuma yapmaya odaklanabilirler. Bu nedenle; bu bireyler ilkbahar aylarının gelmesiyle birlikte keyif alabileceği, aktif olabileceği, yeni insanlar/yeni deneyimler edinebileceği ve entelektüel birikimlerini arttırabileceği faaliyetlere yönelebilirler. Böylece ilkbaharın enerjisi, onları yaşamdan keyif alarak da görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmeleri açısından motive edebilir. Yeter ki onlar, yerine getirdiği görev ve sorumluluklar için kendilerine ödül vermeyi unutmasınlar. DTM7 çocuğu olan ebeveynlerin ise; çocuklarının elinden tabletleri, bilgisayarları almanın ve onları kapalı alanların dışına çıkarmanın zamanı geldi! Eğlenmeyi, macerayı çok seven ama çabuk sıkılan çocuğunuzu farklı tecrübeler yaşatmanın tam zamanı. Yeni tatlar/yemekler/yerler/insanlar/etkinlikler keşfetmek için ilkbahar oldukça verimli bir aydır. Çocuğunuz bir çok alanda aktif olabilecek bir yapıdır. Bu nedenle hazır bahar gelmişken onu ata binme, okçuluk,  spor faaliyetleri gibi enerjisini dönüştürebileceği faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Unutmayın ki çocuğunuz ne kadar çok uyaranla temas ederse yaşama bakış açısı o kadar fazla gelişir. Tabi tüm bunların yanında en önemsediğiniz konulardan biri çocuğunuzun istikrarlı yapabildiği bir faaliyeti sürdürebilmesi için onu desteklemek. Çocuğunuza yeni tecrübeler edindirirken bir yandan da istikrarlı olma ve irade yönetimi çalışmaları yapmayı ihmal etmemeniz önerilir. Her eğlenmenin bir bedeli, her sıkıntının bir hak edişinin olduğunu unutmamak gerek… DTM7 çocukları olan ebeveynler, bu aylarda çocuklarına görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğin sürece özgürsün mesajını vermeyi unutmamalılar.

Mutlak Güç Arayan Mizaç Tipi (DTM8) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM8 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, yüksek enerji ve hızlı harekete geçme ve kendi gücünü hissetmesi için ideal aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse her anlamda güçlendirici bir mevsim geçişi yaşamış olur. Nasıl mı? DTM8 mizaç yapısındaki bireyler ilkbahar aylarının gelmesiyle fiziksel olarak rahatlamaya ve yaşamın her alanındaki aktivasyonunu arttırmaya başlarlar. Rahatladıkları zaman hem kendi yaşamının organizasyonunu üstlenip hem de çevresindekileri oldukça mutlu etmeyi başarabilirler. Bu nedenle; bu bireyler bahar aylarıyla birlikte yaşamının liderliğini tekrar eline almalılar. Öncelikle görev ve sorumluklarını pratik ve layığınca yerine getirip, sonrasında da sevdiği kişilerle bolca vakit geçirebilirler. Ayrıca liderlik vasıfları yüksek olan bu bireyler, yakınlarını şaşırtacak sürpriz organizasyonlar düzenleyip, kendi yaşam kalitesini de arttırabilirler. Kış boyunca eve tıkılıp bazen gergin bazen mutsuz olan DTM8ler için kendilerini açık havaya bırakma zamanı… Yaşam kalitenizi arttıracak organizasyonlar düzenleme, akademik/sosyal/bireysel yaşamınızda sizi güçlendirecek alanları tespit edip, harekete geçme, eksikleri ya da zayıf yönleri belirleyip tamamlamak için ilkbaharın enerjisinden faydalanma vakti…DTM8 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla açık havada yapabilecekleri spor faaliyetlerine yönelebilirler. Doğuştan lider olan çocuğunuz takım sporlarını yapmayı ve bu sayede liderlik ihtiyaçlarını gidermeyi isteyebilir. Bu durumda açık havada arkadaşlarıyla basketbol oynayabilir, böylece bahar havasıyla da temas etmiş olur. Ayrıca çocuğunuza sorumluluk vererek, hafta sonu organizasyonlarını yapmasını teklif edebilirsiniz.

Duyumsal-Hareketsel (Fiziksel) Konfor Arayan Mizaç Tipi (DTM9) için En İdeal Açık Hava Etkinlikleri:

DTM9 mizaç yapısındaki çocuklar ve yetişkinler için ilkbahar ayları, huzuru ve sakinliği tüm hücrelerinde duyumsayabilmeleri için ideal aylardır. Bu nedenle yetişkinler kendi yaşamları, ebeveynler de çocukları için bu ayları iyi değerlendirirse aranılan konforlu ortam için verimli bir mevsim geçişi yaşanmış olur. Nasıl mı? DTM9 mizaç yapısındaki bireyler ilkbahar aylarının gelmesiyle rahatlama ve hareketsel enerji artışını bir arada yaşamaya başlarlar. Hem doğanın hem de çevresindekilerin pozitif enerjilerini alıp, kendi yaşamlarına da entegre ederek huzurlu bir eyleme geçiş davranışı sergileyebilirler. Rahatladıkları zaman kendilerine yeni amaç ve hedefler belirleyebilir ve var olan görevlerini yerine getirme konusunda daha azimli davranabilirler. Bu nedenle; bu bireyler bahar aylarıyla birlikte açık hava etkinliklerine katılıp, hareket enerjisini arttırabilirler. Bunun yanı sıra görev ve sorumluluklarını açık havada yerine getirmeyi önceleyebilir sonrasında da hoşlandıkları faaliyetlere zaman ayırabilirler. Yaşamında ilkbahar düzeni oluşturmaya odaklanıp, farklı tecrübelere göz açabilirler. DTM9 çocuğu olan ebeveynler ise; çocuklarıyla bahar temizliği yapıp, çocuklarına yaşanılan tüm olumsuzlukları geride bırakmayı teklif edebilirler. Yeni bir sayfa açmak, DTM9lar için yeni bir rutin düzene geçiş demektir. Bu nedenle; ilkbahar programı yapmak DTM9 çocuklarınız için oldukça önemli bir hamle olabilir. Bu programda neler mi yer almalı? Açık havada kitap okum/ders çalışma saatleri, açık hava yürüyüşleri, açık hava sohbetleri, keyif alınan faaliyetlere katılımın artması vb. her şey… Önemli olan rutin bir program oluşturabilmek. Dingin, huzurlu bir bahar olması dileği ile…