Mizmer Bireysel Danışmanlık
mizmer

Depresyon

İçinde bulunduğumuz zorlayıcı yaşam koşulları (gelecek kaygısı, amaçsızlık, ekonomik – sosyal zorluklar, evlilik problemleri vb.) bir zaman sonra çözüm üretemediğimiz bir hâl alabiliyor. Öyle ki; çaresizlik duygusu içinde ne yapacağımızı bilmiyor ve ‘duygusal çökkünlük (depresyon)’ içine girebiliyoruz. Depresyon bir ‘durum’ değil; bir süreçtir. Bu süreçte her bireyin yaşamda karşılaştığı zorluklar ve bu zorlukların onda yarattığı etki farklılık gösterir. Dolayısıyla nedenler ve tepkiler birbirinin aynı değildir. Depresyon bazı bireylerde kişinin içe kapanması hali gibi algılanabilirken bazı kişilerde de kişilerin oldukça hareketli ve fiziksel olarak aktif oldukları bir süreç gibi görülebilir. Bazı bireylerde ise kabaca ifade edersek bu iki çökkün ve hareketli dönem arasında gidip şeklinde kendini gösterir.

Depresyon temelde bir duygu durum bozukluğu olup “tek kutuplu duygu durum bozukluğu, bipolar depresyon, manik-depresif epizod” vb. terimlerle de kendi içinde çeşitli türleri vardır. Ancak siz tüm bu terimleri bir yana bırakıp düşünecek olursanız, son zamanlarda kendinizi her zamankinden daha fazla mutsuz hissediyorsanız ve yaşamdan tat almadığınızı düşünüyorsanız, yaşama sevincinizi kaybettiğinize inanmaya başladıysanız, uyku düzeninizde değişiklikler olduysa, iştahınız azaldıysa ya da arttıysa, istemediğiniz halde kilo aldıysanız ya da verdiyseniz, cinsel isteğinizde ya da eksilme olduysa, kendinize zarar vermeyi ya da hayatınızın son bulmasının daha iyi olacağını düşünüyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Aynı zamanda bazı dönemler yukarıda bahsedilen mutsuzluk hali içindeyken bazı dönemler ise genelde olduğunuzdan daha mutlu, hareketli ve coşkulu görünüyor, savurgan tutumlar sergileyebiliyor, içinizde bir ‘enerji patlaması’ hissediyorsanız; içinde bulunduğunuz depresyon, farklı bir türü ile kendini gösteriyor demektir.

Önemle belirtilmelidir ki; bu çöküntü dönemi eğer tedavi edilmezse, kronikleşebilir ve tedavi edilmesi daha güç hale gelebilir. Depresyon kişinin, ailesinden ve arkadaşlarından çokça duyduğu “gez, dolaş, kafana takma, boş ver” vb. söylemlerle üstesinden gelemeyeceği oldukça önemli bir psikolojik tablodur. Depresyonu yenebilmek ya da depresyondan çıkabilmek için bundan daha fazlasına yani bir uzman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki depresyon tedavisinde sadece farmakolojik tedavi çoğu zaman tek başına işe yaramamaktadır. Bu noktada psikolojik destek ön plana çıkmakta olup psikolojik danışmanlık, psikoterapi depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılmakta ve yeterli sonuç vermektedir.

Bizler Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanları olarak; yaşamınızda sizi depresyona sürükleyen ‘kördüğüm’ olmuş sürecin çözümlenmesinde sizlerle omuz omuza yol alıyoruz. Mizaç tipinizi bilmemiz bize, bu kördüğümü açacak olan doğru yöntemi uygulamamızı sağlıyor. Her insanın geçtiği yolar, karşılaştığı sorunlar, yaşamdaki arayış ve algıları birbirinden farklı iken, yani düğümleri başka başka atılıyorken, çözümün bireye özgü değil ‘depresyon belirtilerine özgü’ sağlanmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Bu nedenle Dokuz Tip Mizaç Modeli ile amacımız ‘depresyon belirtilerinden kurtulmak’ değil, süreci ve kendinizi anlamanızı sağlayarak sağlam ve sağlıklı bir temelde depresyonu tedavi etmektir.

Bizler, çocukların sağlıklı birer kişilik geliştirmelerinin de ailelerin çok önemli bir sorumluluğu taşıdıklarına inanıyoruz. Bu nedenle anne ve babalara çocuklarının yaşamı boyunca yardımcı olmalarını sağlayabilecek ve çocuklarının sağlıklı bir karakter ve kişilik geliştirmelerine destek olacak pratik, işe yarar ve bilimsel uygulamalarla destek veriyoruz.

 Depresyon

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17